Oslabená imunita

V současné době je velmi častým jevem oslabená imunita jak u dospělých, tak u dětí. Poškozený imunitní systém není schopný se účinně vypořádat i s méně závažným onemocněním a člověk bývá častěji nemocný, náchylnější k nákaze. Takzvaná imunodeficience neboli snížená obranyschopnost organismu, jejímž důsledkem je právě zvýšená náchylnost k infekcím, vzniká z mnoha různých příčin.

Tyto příčiny můžeme zcela jednoduše rozdělit do tří základních kategorií:

  1. vrozená predispozice (dítě se již narodí s nějakou poruchou obranyschopnosti)
  2. vliv životního prostředí (znečištěné ovzduší, vlhké nebo prašné prostředí, plísně)
  3. špatný životní styl (kouření, alkohol, nezdravá strava, nadměrný stres, nedostatek pohybu)

Na zdraví člověka má v současné době prokazatelně velký vliv to, kde žije a jakým způsobem. Například špatný stav ovzduší v místě bydliště má velký vliv na vznik alergií u dětí i dospělých. Své zdraví člověk samozřejmě ovlivňuje také svým životním stylem – kouření, nadměrné pití alkoholu a špatná životospráva lidskému zdraví velice škodí a mohou vést k mnoha zdravotním problémům.

Primární a sekundární poruchy imunity

Vrozené neboli primární poruchy obranyschopnosti organismu jsou sice naštěstí poměrně vzácné, avšak často bývají pozdě diagnostikovány a jejich léčba je proto velice obtížná. Jedná se hlavně o dva druhy imunodeficience:

  • nejčastěji tělo není schopno vyrábět vlastní protilátky (70% případů)
  • protilátky mají sníženou vnímavost vůči nebezpečným látkám, takže špatně reagují na ohrožení organismu

Mezi sekundární neboli získané poruchy se pak řadí onemocnění, kterými se člověk nakazí v průběhu života. Nejznámějším původcem sekundární imunodeficience je onemocnění zvané AIDS, které způsobuje virus HIV. Dále může poruchy funkce imunitního systému vyvolat například anorexie, cukrovka, žloutenka nebo nefrotický syndrom.

Příznaky oslabené imunity

Snížená imunita se projevuje u každého člověka v různé míře především v závislosti na závažnosti onemocnění a věku postižené osoby. Přitom právě doba nástupu příznaků je velice důležitá pro správné určení diagnózy.

U vrozených poruch závažného charakteru nastupují první příznaky brzy po narození, kdy dítě přestává být chráněno protilátkami matky a jeho tělo není schopno si začít vytvářet vlastní. Dítě začne trpět nejrůznějšími záněty, jako je zánět středního ucha, zápal plic, bronchitida a další.

Mezi příznaky snížené obranyschopnosti organismu u dospělého člověka pak patří skutečnost, že dotyčný trpí opakovaně se vracejícími virózami, angínami a jinými záněty. Objevuje se také zvýšená náchylnost k projevům takzvaného herpes viru.

 

Komentáře, diskuze

Růžena
31.7.2019 19:07
Dobrý den,v nemocnici mě lékaři zjistili že mám kvasinku Candid albicansa,která mě způsobila zánět nervů u páteře.Beru antibiotika Dalacin a Amoksiklav.Mám zřejmě oslabenou imunitu.Co mám dělat,abych zvýšila svoji imunitu. Děkuji. S pozdravem Šindelářová
Odpovědět
Kamila
22.3.2017 16:54
Nejvíc jsme byli nemocní loni, když syn nastoupil do školky. Nakonec jsme se z toho vyhrabali díky Preventanu na imunitu a pravidelnými návštěvami solné jeskyně. Chve to prostě posilovat imunitu jak to jen jde.
Odpovědět
Jana
30.6.2016 10:57
Nam na oslabenou imunitu pomaha jedna napln do inhalatoru, je od znacky cbdex.
Odpovědět
Petra
31.12.2015 17:44
Jak píšete,člově musí umět najít rovnováhu. A to jak po tělesné, tak i psychické stránce. Z léků mi na imunitu pomohl wobenzym. A nyní si 3 do roka po dobu jednoho týdne doplňuji C a také čas od času magnesium.
Odpovědět
ivča
20.8.2015 10:18
Já dřív problémy s imunitou neměla, ale potom, co jsem se přestěhovala do města a začala pracovat, tak už to bylo horší. Sedavé zaměstnání, málo pohybu, znečištěné prostředí, stres, kouření i alkohol, to myslím zapříčinilo oslabení imunity. Když už to bylo neúnosné a já se konečně vzpamatovala, tak jsem postupně přecházela na zdravější stravu, přidala pohyb a začala běhat.K tomu jsem přidala jógu na zklidnění a abych se dokázala vyrovnávat se stresem v práci. A navíc jsem nasadila biopron forte, který mi taky moc pomohl a už ho užívám pravidelně a momentálně se cítím nejlíp v životě :)
Odpovědět
Astra
23.4.2015 15:58
Dobrý den paní Klausová, v kombinaci s antibiotiky jsem brala wobenzym, který zvýšil jejich účinnost a zároveň mi posiloval imunitní systém a nemoc se mi tak nevrátila. Určitě to stojí za konzultaci s lékařem.
Odpovědět
Lucka
22.8.2015 14:29
Dobrý den, já bych taky ráda nějak podpořila jsou imunitu, jenomže nechci kupovat tak drahý přípravek jako je 'Wobenzim a taky při tom dávkování co doporučují by mi na moc sdlouho nevydržel...Každopádně je léto a mě dost překvapilo, že už na mě něco leze a není to manžel!!! Kokašlávám , bolí mě v kdrku a cítím se jako zbitá bolí mě všechny klouby v těle!!! Každopádně letost už to tak mám asi po 3 a to už je podle mě divné, mpůžu mít třeba imunitu oslabenou po porodu a co s tím dělat? Jím ovoce i zeleninu a to docela dost...Jako ppokud budu vědět že mi nějaké vitamíny budou při dlouhodobém užívání pomáhat, ok jsem ochotná zaplatit ale né tisíce za měsíc. To si ani nevydělám!!!
Odpovědět
Kalousova L.
15.2.2015 15:47
Mam uz po druhe v roce antibiotika na y zanet dutin co mam delat s imunitou
Odpovědět
Radka
23.11.2013 13:36
U nás má oslabenou imunitu celá rodina..
Odpovědět

Přidat komentář